Blog > Komentarze do wpisu
Wyobraź sobie, że to serial

Wreszcie doczekaliśmy się na debiutancką powieść Magdaleny Miecznickiej, którą wydawca zapowiadał już w zeszłym roku. „Cudowna kariera Magdy M.” wprost tytułem nawiązuje do znanego TVNowskiego hitu „Magdy M.”. Jednak ten trop może być zupełnie fałszywy. Przecież serialowa Magda M. wraca do Pawła Małaszyńskiego, by wkrótce z Pawłem Wilczakiem wychować bliźniaki. W książce nie ma happy endu. Książka Miecznieckiej, której podtytuł mówi, że mamy do czynienia z „powieścią współczesną”, przypomina bardziej popularny serial „Sex w wielkim mieście”, czy też odcinkowiec znany pod polskim tytułem „Uwaga, faceci!”. Wytrawni czytelnicy odnajdą tu także Winnie Cooper (Danica McKellar) z serialu „Cudowne lata”, wszystkie bohaterki „Chirurgów” (cóż za wspaniale opisana postać chłodnej Tamary, niczym dr Cristiny Yang granej przez Sandrę Oh) oraz piosenkę zespołu Cool kids of death: „Twoje ubrania z drogich sklepów to klęska/chłopaki ze szkoły filmowej, projektanci mody/ kluby dla pedałów, tylko tam się dobrze bawisz”. Jednym słowem jest tu wszystko, co być powinno.

Główna bohaterka niewiele pamięta ze stanu wojennego, była wówczas 4-letnią dziewczynką. Mądrą i bystrą, która wie, że należy uczyć się języków, matematyki i skończyć studia na SGH. Po drodze zalicza nieudane związki z mężczyznami, którzy (to zależy od okoliczności) lubią (bądź nie lubią) grać w squosha. Potem łatwo sobie wyobrazić. Staż w korporacji, międzynarodowa kariera, Nowy Jork, kawa w kubku Starbucks i ciuchy z drogich sklepów. Samotność i seks bez zobowiązań.

Miecznicka – popularna i kontrowersyjna recenzentka literacka „Dziennika” – napisała naprawdę wciągająca historię. Choć zapewne osoby z branży będą mogły teraz odwdzięczyć się za jej złośliwe recenzje. Tylko co z tego? Kto czyta dziś dzienniki i tygodniki opiniotwórcze? Magdalena Miecznicka właśnie zaistniała dla szerszego grona odbiorców mediów. Właśnie oglądamy narodziny nowej gwiazdy Dzień Dobry TVN i twarzy na okładkach pism kobiecych.

Magdalena Miecznicka, Cudowna kariera Magdy M., Wydawnictwo Literackie, Kraków, 2009, cena 29, 90 zł.

piątek, 29 maja 2009, lukaszgrzes

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Kacper, 212.69.69.*
2009/05/30 12:12:52
Czytam tu, że jest księzniczką polskiej publicystyki.
Bedziesz w przyszłym tyg. w RP? Podpiszesz mi nr NEW z Twoją recenzją?
-
lukaszgrzes
2009/05/30 22:11:24
Wal się! Do kiedy jesteś w KRK?
-
Gość: Kacper- Luk, 212.69.69.*
2009/05/31 12:54:29
13 rano musze jechać do Wawy. Tak to jestem od 4 (z wyjątkiem 6)
-
2009/06/01 09:18:18
aby usłyszec o pani M. nie trzeba czytac opiniotwórczych dzieników. wystarczy ze znajomymi polonistami rozpocząc błahą pogawedkę a temat sam wypłynie. melduję czego się dowiedziałam przy zielonej herbacie i czekoladzie z nadzieniem truskawkowym: że pani jest ładna (wypowiedziane ze słabo skrywaną zazdrością), że pisze i że jeszcze nie czytali, ale będą. osobiscie nie odczuwam na njusa i o ile mi łaskawie ktoś tej książki nie pożyczy to nie planuję. z nowej prozy polskiej mam na oku "Teraz" Agnieszki Drotkiewicz.